Objazd – od Legionów do 10-lutego – Bogusia

Z Legionów w prawo w Al. Piłsudskiego

Po prawej stronie buki- jedyna w Polsce śródmiejska aleja bukowa.

Po prawej znajduje się tablica poświęcona żołnierzom 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, ufundowana przez społeczność miejską w 50 rocznicę wyzwolenia Gdyni spod okupacji hitlerowskiej.

Po prawej stronie dalej Dom Marynarza – kiedyś dom zdrojowy teraz  jest to hotel i budynek Polskich linii Oceanicznych , na których widnieje tablica  mówiąca o tym że  w tym miejscu , 6 kwietnia 1945 roku czołg Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte  wszedł do morza dokonując powtórnych zaślubin z morzem.

BULWAR NADMORSKI im. Feliksa Nowowiejskiego

Długość około 1,5 km, stanowi część rekreacyjną dla nie tylko mieszkańców Gdyni ale i turystów, pełni tez funkcje falochronu. Początek ma przy plaży w Śródmieściu, a koniec przy plaży w Redłowie.

Pierwsza promenada powstałą w latach 20-tych XX wieku jako piaszczysta ścieżka na niewielkim nasypie, w latach 30 –tych powstałą betonowa opaska , ale jej wysokość wynosiła zaledwie 80 cm, Bulwar przetrwał 2 wojnę światową ale nie rok 1949, kiedy został zniszczony przez potężny sztorm.

W 1958 roku powstał Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego, dopiero 10 lat później w czasie Dni Obchodów Morza został oddany do użytku i w tej formie jest do dzisiaj.

W ciągu  bulwaru znajdują się pomniki, np. Gdyńskie rybki; Tym, którzy odeszli na wieczna wachtę(kamienna rzeźba ukazująca  kobietę wkraczająca do morza) i Powrót do domu, tzw małe rybki( są to dwa łososie powracające do rzek)- jest to dar  od mieszkańców siostrzanego miasta  Gdyni-Seattle.

Stojąc nad bulwarem można powiedzieć………………

Morze Bałtyckie- jest częścią Oceanu Atlantyckiego,  morzem słonawym, szelfowym- płytkim nazywanym kałużą Europy, pow ok 415 tys km2,  średnia głębokość ok 56 m a maksymalna 459 m w Landsort ( Sztokholm) a zasolenie od 1 do 30 promili a w okolicy Gdańska około 7 promili, jest morzem młodym- około 8 tys . lat , jedno z najmłodszych mórz Europy, Z morzem związany jest również bursztyn- skamieniała żywica iglastych drzew kopalnych,- to palący kamień, który łatwo się kruszył i był ciepły w dotyku jak żaden inny kamień. Liczy sobie ok 50 mil lat. Ma właściwości lecznicze, np. na bóle gardła, reumatyczne, leczy dolegliwości tarczycowe. Nalewka bursztynowa rozgrzewa ciało, a kilka kropli rozcieńczonych w wodzie pomaga w przeziębieniach i działa jako naturalny antybiotyk, dla dzieci kupuje się gryzaki, bo łagodzi wyżynanie się zębów, w dawnej medycynie zalecano  był sproszkowany bursztyn kłaść pod pościel , bo leczył bezsenność. Barwa jest różnorodna, od białych, przez żółte, miodowe, brązowe, czerwone czy zielone.

Jedziemy dalej znowu Al. Piłsudskiego

Po prawej stronie krzyż na Kamiennej Górze.  A Kamienna Góra to wzniesienie morenowe, położone 52 m n p m. N a szczycie ustawiono stalowy krzyż, poświęcony w 1994 r. Wykonała go stocznia remontowa Nauta w Gdyni.

Po prawej stronie mijamy- laboratorium, bibliotekę i Kaszubskie Forum Kultury i następnie wydział oceanografii UG.

Po lewej stronie skwer Sue Ryder- powstał tam skatepark a Sue Ryder przyczyniła się do rozwoju lecznictwa onkologii w Gdyni.

Mijamy Urząd Miasta w Gdyni.

Po lewej pomnik krzyż- ukrzyżowane krzyże-  pomnik poświęcony ofiarom grudnia z 1970 roku-autor koncepcji  Ryszard Semka. Jest  tam 23 małe krzyże, a pomnik poświęcono właśnie 23 lata po wydarzeniach grudniowych z 1970 roku.

Na wprost tak po lewej wiadukt kolejowy i za nim węzeł Franciszki Cegielskiej.

 

Ul. Władysława IV

Po lewej stronie  znajduje się LO , potem Zespól Szkół Sportowych i przedszkole. Po prawej budynki handlowo- usługowe, są to budynki z końca lat 50, 60 –tych. Tworzą nowe pierzeje ul. Władysława IV.  Ulica ta powstała pod koniec lat 50-tych.

(Władysław IV- król Polski, z dynastii Wazów, tytularny król Szwecji, bardzo chorowity, dużo czasu spędzał w łóżku, wstawał po obiedzie i wtedy załatwiał  sprawy publiczne i wyjeżdżał na polowanie, lubił żyć niezależnie, swobodnie, cenił muzykę, teatr, sztukę architekturę, , wszechstronnie wykształcony, znał j. niemiecki i włoski, korespondował z Galileuszem. W wieku 42 lat ożenił się z 16 lat młodszą arcyksiężniczką i ona zmarła po porodzie trzeciego dziecka, dwoje dzieci wcześniej też zmarło. Po tym wydarzeniu pojął za żonę Marie Ludwikę Gonzagę, którą nie darzył zbyt dużym uczuciem.)

Dlaczego Władysława IV, bo Władysław IV był tym królem, który zlecił hetmanowi  Koniecpolskiemu wybór  miejsca na budowę portu  dla floty królewskiej, aby uniezależnić się od Gdańska. Inżynier z Flamandii  zlokalizował to miejsce dokładnie  gdzie tutaj inż. Wenda trochę  później  zlokalizował port w Gdyni. Władysław IV podjął kilka prób uniezależnienia się od Gdańska i ostatecznie zbudowano dwie  fortyfikacje Władysławowo i Kazimierzowo w rejonie dzisiejszego Władysławowa i  właśnie wyznaczeniem urbanistycznym że port królewski dla floty królewskiej ma powstać tutaj przy osadzie Gdynia. A historia Gdyni sięga roku 1253, to jest pierwszy zapis  kronikarski mówiący o  istnieniu Gdyni. Po prawej mijamy centrum Handlowe Batory-  budowla nawiązująca do portowego charakteru miasta , centrum to przypomina swoją bryłą statek. Po lewej stronie CH Kwiatkowskiego , przed wejściem znajduje się postument Kwiatkowskiego , słabo widoczny.

Eugeniusz Kwiatkowski-minister przemysłu i handlu i skarbu.

10 lutego

My wjeżdżamy w ulicę 10-lutego- upamiętniającą datę zaślubin Polski z morzem w roku 1920 i nadanie praw miejskich w 1926 roku. Tu mamy architekturę modernistyczną, po lewej mijamy pocztę,  i dalej po lewej stronie taki budynek z końca 19 wieku z taką wysuniętą , nadwieszoną  werandą, jest to budynek w którym mieszkał pierwszy polski powojenny wójt Jan Radtke, dzisiaj należy ten budynek do rodziny  Radke. W tym budynku gościli S. Żeromski, Z. Nałkowska , Antoni Abraham, Feliks Nowowiejski. Po wybuchu 2 wojny światowej Radke został z tego domu wysiedlony,  a dom zasiedlili Volksdeutsche. Ten budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Dzisiaj należy ten budynek do rodziny Radtke.

Skwer Kościuszki.

Po lewej stronie mamy ciąg zabudowy modernistycznej , po prawej mamy taki neomodernizm z lat 60 –tych.  Na środku płyta poświęcona Marynarzowi Polskiemu, która została odsłonięta przez prezydenta Lecha Wałęsę w 1991 roku.

Po prawej stronie hotel i teatr muzyczny , i widzimy krzyż na Kamiennej Górze. Wysokość krzyża to 25 m a waga to 25 ton. Po prawej stronie hoteli dalej marina- basen jachtowy- dziś przystań jachtowa dysponuje 260 miejscami cumowniczymi. 1932 roku stąd wyruszył Władysław Wagner i jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską,  Tu przygotowywał się również do wyprawy Leonid Teliga, który w latach 1967-69  samotnie okrążył ziemię.

Po prawej stronie jest nabrzeże Beniowskiego a po lewej  Nabrzeże Pomorskie z basenem Prezydenta. Po prawej stronie budynek Akademii Morskiej wydział Nawigacji i basen, i niedaleko budynek oceanarium- wybudowany w 1971 roku, jest tam 34 akwaria  od 500 litrów do 16000 litrów wody i 4 rodzaje wód, np. woda oceaniczna ciepła czy słonawa bałtycka.

Przed nami molo południowe o długości ok 626 metrów, zostało zbudowane wraz z budową portu gdyńskiego w latach 20-tych. Jest to przestrzeń rekreacyjna, dla turystów i nie tylko.

Można popłynąć w kierunku Helu,  Jastarni.

Pomnik Maszty lub Żagle- wyglądają tak jakby dmuchał w nie mocno wiatr.  Obok znajduje się stylizowany na kamienny  żagiel-  popiersie  pisarza Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego- pisarza i publicysty i widnieje kilka tytułów jego książek jak np. Zwycięstwo czy Lord Jim.

Po prawej stronie restauracja Róża Wiatrów, dal okręt muzeum ORP Błyskawica – muzeum od 1976 r. i Dar  pomorza.

Po prawej stronie ( już w kierunku powrotnym) jest delfin a raczej morświn- w pierwszą rocznicę śmierci  prof. Krzysztof Skóra ze stacji badawczej na Helu, dla upamiętnienia jego wkładu  w badaniu, ochronę i popularyzacje gatunku morświna.

Na skwerze znajduje się pomnik poświęcony wizycie JPII, który odwiedził Gdynię w  1987 roku.

SEA TOWERS – są to dwa budynki  o charakterze mieszkalnym oraz usługowo- biurowym. Pierwszy posiada 29 kondygnacji  a drugi -38. Pełna wysokość budynku wynosi 146 metrów. Są tam przepiękne apartamenty o zróżnicowanej powierzchni., Jest 7 cichych szybkobieżnych wind, które zapewniają komunikację miedzy piętrami. Na ostatnim piętrze jest taras widokowy.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz