Trasa od Dworca Morskiego do Węzła Ofiar Grudnia

Comments: brak komentarzy
Opublikowano: 23 kwietnia 2015

Lista obiektów: Dworzec Morski Kapitanat Portu *Pomnik „Ludziom Morza” Stocznia Gdynia S.A. Wielka Chłodnia Składowa Elewator zbożowy Pomnik „Ofiar Grudnia 1970”

Duży bunkier (podobny do tego z okolic Poczty Polskiej w Gdańsku) następnie oglądamy Dworzec Morski z1933r. Jego otwarcie zbiegło się z zakończeniem głównych prac przy budowie portu; na froncie 2 tablice poświęcone T. Wendzie i E. Kwiatkowskiemu). Autorem obiektu był katowicki architekt Wacław Tomaszewski. W stylu modernizmu wertykalnego. Fasadę po obu bokach wzbogacały płaskorzeźby polskich orłów. Do Nabrzeża Francuskiego obok Dworca Morskiego cumowały wielkie polskie statki pasażerskie: m/s „Piłsudski”, m/s „Batory” m/s „Sobieski” m/s”Chrobry” i tss „Stefan Batory” jako ostatni polski pasażerowciec do 1987 r. W 2013 r. w budynku Dworca Morskiego zostało powołane do działalności Muzeum Emigracji, ponieważ z tym miejscem wiążą się losy wielu Polaków, którzy wyemigrowali na transatlantykach do Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Wśród eksponatów będzie można obejrzeć znacznych rozmiarów przekrój przez najsłynniejszy z pasażerowców: m/s „Batory” znany z czasów II wojny światowej jako „Lucky Ship”.

Zwiedzanie Trójmiasta

Kapitanat Portu z 1962r., za nim pirs Pilotów, (doskonały widok na Oksywie port i stocznię Marynarki Wojennej, awanport i port wewnętrzny, 2,5 km falochron i Stocznię Gdynia S.A. Widać wielką suwnicę firmy „Kone” z napisem „Stocznia Gdynia S.A.”, chociaż już nie istnieje. (wys. 106 m, rozpiętość 155 m udźwig ok.1000 t; jest ona ustawiona nad dużym suchym dokiem (380 x 70 x 8 m).
Na prawo od Dworca – Nabrzeże Duńskie ukończone w1926 jako pierwsze (służyło do przeładunku węgla obecnie paliw płynnych).
Na środku placu – pomnik „Ludziom Morza” (wg projektu Wiktora Tołkina wys. 9,6, waga 130 t w 1965 powstał z wydobytych z toru wodnego kamieni mających symbolizować cztery zawody ludzi morza: marynarzy, portowców , stoczniowców i rybaków).
Wracamy ul. Polską, przy Nabrzeżu Polskim, (1100 m – najdłuższe w porcie, nad basenem IV (Piłsudskiego); Na terenie portu działa obecnie kilka stoczni: Stocznia Marynarki Wojennej w stanie upadłości likwidacyjnej, Stocznia Remontowa Nauta, specjalizująca się w przebudowach statków i specjalistycznych remontach, Stocznia Remontowa Vistal i inne.
Gdynia jest trzecim pod względem przeładowywanego tonażu portem w Polsce i drugim pod względem ilości przeładowywanych kontenerów. W Gdyni Bałtycki i Gdyński Terminale Kontenerowe a w Gdańsku Głębokowodny i Gdański Terminale Kontenerowe.
W Porcie Gdańsk w 2014 r. przeładowano 32,3 mln ton i jest to wynik większy o 7 proc. w porównaniu do 2013 roku. Największy wzrost, o ponad 40 proc., nastąpił w grupie inne masowe.
W Porcie Gdynia osiągnięto najwyższy dotychczas wynik w wielkości przeładunków 19,41 mln ton, co oznacza wzrost o 9,9 proc. Największy wzrost zanotowano w grupie zbóż o 33,2 proc. oraz w grupie drobnicy, 14,8 proc.
Po lewej: Wielka chłodnia składowa z lat 1930-33r. i Magazyn Długoterminowy 1931-1934 wybudowane w stylu modernizmu – zwanego funkcjonalizmem kubicznym.
Po prawej: Elewator zbożowy z 1936r. przy Nabrzeżu Indyjskim
Pod koniec ul. Polskiej: place składowe, budynek dawnej „Baltony” i Laboratoria „Polcargo”(ten drugi budynek jest już przy ul.Indyjskiej); skręcamy w prawo w ul. Janka Wiśniewskiego
Na rogu: pomnik Poległych stoczniowców w Grudniu’70, (odsłonięty w XII 1980 , zaprojektowany przez Stanisława Gieradę, świadek wydarzeń grudniowych) z po prawej kładka nad stacją Gdynia Stocznia, miejsce tragedii 17 Grudnia1970), podstawa pomnika ma kształt krzyża a cyfra siedem przybrała postać postrzelonego stoczniowca, w późniejszym czasie dodano tabliczkę z nazwiskami 18 ofiar grudniowych.

Nastętnie powrót przez Sopot na zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem. Dalszy ciąg we wpisie wtorkowym.

brak komentarzy - SKOMENTUJ

SKOMENTUJ