Nasza Gdynia kochana

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 2 lutego 2021

Za każdym razem gdy spaceruję Świętgojańską albo bulwarem w Gdyni uśmiecham się do siebie (i do innych). Gdynia ma w sobie taki świeży powiew, ze od razu wszelkie troski mijają. Przynam się Wam, że czasem, kiedy już mam dość komputera, wsiadam w trolejbus i jadę pobłądzić po Wielkim Kacku albo po Chyloni. Jako przewodnik po Trójmieście czuję się szczęśliwa, że mogę pracować robiąc to co uwielbiam! WY też tak macie? Pozdrawiam Was gorąco – Weronika 🙂 🙂 🙂

W Kościerzynie Remus pisze :)

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 18 września 2020

Taka mała przerwa w zwiedzaniu Gdańska i Trójmiasta. Wrota Kaszub też piękne 🙂

Gdańsk z lotu ptaka

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 10 września 2020

NIektórzy to mają pięne pasje! Od naszej przewodnickiej paski trochę inne, inaczej patrzą na świat np. miłośnicy dronów.

Zobaczcie jak inaczej przedstawia się nasze miasto z lotu ptaka. WIdać fortyfikacje nowożytne, jakich nie ma (w tej skali) żade inne polskie miasto. No i morze, jak zawsze dodaje uroku 🙂 Zwiedzanie Gdańska z powietrza, to jest to!

Ta urocza para ma na swoim kocie takze filmy z Katowic, Poznania i przede wszystkim z Warszawy, gdzie ciągle rosną nowe wieżowce. ALe my Gdańska nie zaminimy na żądne inne miasto 🙂

Trzeba tylko wymyślić, jak na tym droniew wygospodarować miejsce dla przewodnika i turystów. Wszak zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem to klucz do wszystkiego 😉 Tak powiedziałby współczesny Napoleon, gdyby tylko odwiedzł Pomorze.

Chyba jednak czas zejść na ziemię. Telefon od biura podróży, zlecenie… jedziemy do Muzeum Miasta Gdańska!

Autokary w Gdyni

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 8 sierpnia 2020

Trochę było w tym roku wyzwań związanych z zaparkowaniem autokaru turystycznego w Gdyni ( w Sopocie i Gdańsku zresztą też). Częściowo udało się to rozwiązać dzięki interwencji naszego kolegi przewodnika – Bartka – dzięki, Młody 😉

Na Waszyngtona jest już znacznie lepiej. Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem można planować bez strachu o wolne miejsce parkingowe w Gdyni. Pozostaje jeszcze kwestia Jarmarku Dominikańskiego – Długie Ogrody niestety trudne, pełne straganów.

Trzeba przywyknąć do zwiedzania Gdańska zgodnie z zasadą 10 minut postoju, wysadzenie grupy i spotkanie z kierowcą po powrocie. Takie życie. Na szczęśćie to co najważniesze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, odwiedzamy z wyceiczkami na piechotę 😉

Droga Królewska – tylko na piechotę 😉

Przy okazji. Zastanawiam się, jakie są wasze doświadczenia rowerowo – hulajnogowe. Rośnia liczba takich zleceń czy jest constans? Zwiedzanie Trójmiasta przybiera coraz to nowe formy i trzeba się na życzenia turystów przygotować. Nadzieja w braci przewodnickiej i jej otwartości na nowe 🙂 Wiecie: Nec Temere Nec Timide 😉

Jak celebryci podróżują :)

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 21 lipca 2020

Niedawno kilkukrotnie Gdańsk odwiedził jeden z najwybitniejszych tenisistów świata, Rafael Nadal. W jednej z trójmiejskich stoczni zamówił luksusowy jacht, którego przepych długo trzymany był w tajemnicy i mogliśmy sobie te wszystkie cuda tylko wyobrażać. Stocznia Sunfreef Yachts w końcu odsłoniłą rąbja tajemnicy tutaj.

Jak widać nie mamy sie czego wstydzić. Obok wspaniałęj historii średniowiecznej, bolesnych czasów drugiej wojny światowej, takze i współcześnie – tym razem czysto optymistycznie – mozemy zachwalać nasz region. Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem jest dużo łatwiejsze, gdy się można podeprzeć takimi sławami światowego sportu.

W porcie gdyńskim

Stocznie – zarówna Gdańska jak i Gdyni mają wspaniałe tradycje, sięgajace tak naprawde setek lat konstruckji statków i okrętów. Nigdy żadna z tych jednostek nie zatonęła z przyczyn konstrukcyjnych, co jest dumą stoczniowców. Zwiedzanie Trójmiasta powinno obejmować także ten aspekt naszej pomorskiej codzienności. Mieszkamy nad morzem i o morzu musimy umieć opowiadać!

A więc co to jest suwnica nabrzeżowa?

Minął kurs przewodnicki, poraz na zwiedzanie

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 21 lipca 2020

Gdańsk, Sopot, Gdynia

W trudnym sezonie pandemicznym trochę trudniej o pracę w zawodzie przewodnika, ale jest to doskonała okazja, by kontynuoować naukę. Zaczynamy od Gdyni i bazy Marynarki Wojennej. Trochę szerzej będzie o tym na stronie zwiedzanie Trójmiasta.

Będziemy podróżować prze wszystki miasta i dzielnice aglomeracji trójmiejskiej, od gdyńskiej Chyloni, po św. Wojciech na południu Gdańska, nei zapominając o Gónym Sopocie. Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem podzielimy na etapy i będziemy podróżować przez nieznane zakątki osiedli, parków i plaż nadmorskich.

Podróżujcie i zwiedzajcie z nami 🙂

Tunel pod Martwą Wisłą – spotkanie

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 3 maja 2016

Ciekawe spotkanie dotyczące Tunelu po Martwa Wisłą.

Zaproszenie Tunel-1

Tunel pod Martwą Wisłą jest ważny w pracy przewodnika. Jest atrakcją samą w sobie, ale też znacznie stracja droge z północnych dzielnic miasta na Westerplatte. Powstał projetkt, by nakręcić o tym film, który wpisze się w zwiedzanie Trójmiasta.

Poza tym wszystkim wracajaćym ze Składnicy Tranzytowej, a jadącym na Główne Miasto dale okazję szybkiego rzutu oka na stadion Energa Arena. Czym byłoby zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem brz choćby krókiej wizyty przy tym stadionie?

Zawsze warto tam zajrzeć – i nawet poziwezać, na stadionie jest muzeum!

Referaty z geografii – 16 kwietnia

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 8 kwietnia 2016

Drodzy Kursanci!

Na prośbę Pana Mariusza Albeckiego, przypominam o przygotowaniu referatów z geografii na najbliższe zajęcia, które odbędą się 16 kwietnia w sobotę.

Wesołego Alleluja!

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 25 marca 2016

wielkanocne252

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, życzymy Państwu dużo radości, rodzinnych chwil, smacznego jajka i … mokrego Dyngusa!!!!

Świateczne zwiedzanie

W nastrój wielkanocny świetnie wpsiują sie gdańskie, gdyński i genralnie trójmiejskie zwyczaje wielkanocne z dawnych czasów. Zarówno te kaszubskie, polski, jak niemieckie i niderlandzkie. Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem dla każego powinno mieć też ten wymiar – kultury dawnych czasów.

Czy tradycja dzielenia się jajkiem ma w Gdańsku długą historię? Czy zwiedzanie Trójmiasta tuż po wojnie w okrsie wielkanocnym było popularne? Jak Wielką Niedzielę obchodzili Kaszubi z Gdyni, Pucka czy Helu? O tym wszystkim będziemy opowiadać.

Brama Wyżynna

Komentarze: Bez komentarzy
Opublikowano: 21 marca 2016

Zaangażowanie Rzeczpospolitej w wojnę ze Szwecją i Rosją w ramach pierwszej wojny północnej (1563-1570) o hegemonię na Morzu Bałtyckim doprowadziły do wzrostu zagrożenia dla bezpieczeństwa Gdańska. W związku z tym prace fortyfikacyjne realizowano w kluczowym odcinku robót- zachodnim. W linii nowego wału, wzniesionego przez Jana Kramera w latach 1571-1576 zbudowano bramę (zwaną wewnętrzną), a następnie Wilhelm van dem Block, znakomity flamandzki rzeźbiarz, w latach 1586-1588 wybudował kolejną, która miała stać się początkiem “drogi królewskiej”- traktu dla polskich władców, przybywających do Gdańska.

W tym miejscu zwykle zaczynamy zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem, stąd warto opisać ją dokładniej.

Brama Wyżynna została zbudowana na wzór antwerpskich obiektów, m.in. bramy św. Jerzego z lat 1543-1545. W przyziemiu cztery pilastry toskańskie flankują trzy wejścia. Środkowe-największe, przeznaczone było dla ruchu pojazdów konnych, dwa boczne dla ruchu pieszego. W tej części zabudowy Brama Wyżynna jest rustykowana piaskowcem. W górnej kondygnacji, widocznej od strony dzisiejszej ul. Wały Jagiellońskie, ozdobiono fryzem przedstawiającym trzy herby.

Kolejno (od lewej):

  1. Herb Prus Królewskich (czarny orzeł mieczowy, wyrażający pewien stan prawny- żądanie zwrotu zagarniętego Pomorza przez Krzyżaków Polsce, ale także przyłączenia całych Prus do Korony, co było postulatem mieszczan i rycerstwa w regionie; używany już na początku wojny trzynastoletniej przez Kazimierza Jagiellończyka) podtrzymywany przez dwa jednorożce (“jednorożec jest symbolem Chrystusa i Jego Wcielenia, czystości, dziewictwa, duchowej płodności, siły, dzikości, pychy, wyniosłości, czujności a jego róg probierzem trucizn… W wielu przypadkach wyobrażeń jednorożca używano do alegorycznych personifikacji Czystości”; S. Kobielus, “Bestiariusz chrześcijański”).
  2. Herb Rzeczypospolitej (orzeł biały z tarczą z herbem rodu Poniatowskich- Ciołek), podtrzymywany przez dwa anioły;
  3. Herb Gdańska podtrzymywany przez lwy;

Na fasadzie znajdują się ponadto sentencje łacińskie (doświadczenie uczy, ze zwiedzanie Trójmiasta zawsze rodzi wśród turystów pytanie o ich znaczenie, dlatego trzeba je znać!):

Sapientissime fiunt quae pro Republica fiunt – Najmądrzej dzieje się wszystko, co się dzieje dla Rzeczypospolitej.

Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta – Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw,

lub też jeśli przeczytamy tylko dolną linię – Rum omnium Fundamenta – “Rum podstawą wszystkiego”, co uznawane jest za typowy ówczesny gdański humor i zamiłowanie do napojów wyskokowych.

Civitatib.(us) haec optanda bona maxime Pax Libertas et Concordia – Dobra najbardziej dla państw pożądane to pokój, wolność, zgoda.

Znad gzymsu wystają figury czterech lwów na attyce, będących niejako przedłużeniem kompozycji nieklasycznych pilastrów we fryzie i tych toskańskich w dolnej kondygnacji.

Na elewacji wschodniej zwróconej ku dawnemu Zespołowi Przedbramia (Katowni) znajduje się herb pruski Hohenzollernów, dodany w czasie renowacji w 1884 r.

Przed bramą znajdował się dawniej most, przerzucony nad fosą, w formie trzech kładek dla poszczególnych wjazdów. Fosa została zasypana w 1895 r., również wtedy wały miejskie zostały zniesione. Od 1903 r. na placu przed Bramą Wyżynną odsłonięto konny pomnik cesarza Wilhelma I (stąd dawna nazwa placu, w którym obecnie znajduje się jezdnia i przejście podziemne w stronę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Conrada- Korzeniowskiego- plac “pod końskim ogonem”), który był miejscem zebrań organizacji nazistowskich, żądających włączenia Gdańska do terytorium Niemiec w czasie Wolnego Miasta. Pomnik został zniszczony przez żołnierzy radzieckich w 1945 r., przypuszczalnie jego podwalina do tej pory znajduje się na swoim miejscu, przykryta asfaltem jezdni.

Teren za Bramą Wyżynną- Targ Węglowy i Drzewny, ze względu na zmianę urbanistycznego charakteru miasta (budowę Bramy Długoulicznej, zwanej Złotą) w pierwszych latach XVII wieku spowodował wzrost znaczenia obiektu- zaczął spełniać funkcję rozjazdu na place, przejmując dodatkowo role Bramy Drzewnej i Karowej.

Od 1588 r. Brama przez prawie 300 lat stała w niezmienionej formie, miała zachwycić podobno samego Napoleona, który miał zażądać przeniesienia jej do Paryża. W 1861 fasada została poddana pracom restauracyjnym (ich śladem jest data umieszczona w kilku miejscach). W 1878 postanowiono zwiększyć przepustowość przejazdu – brama wewnętrzna została wyburzona, a po obu stronach bramy van den Blocka wybito w wałach dodatkowe przejazdy. Ponadto most zwodzony nad fosą zastąpiono stałą groblą.

W 1903 r. w Bramie Wyżynnej znajdował się odwach- siedziba warty garnizonowej i policyjnej. Po demilitaryzacji Gdańska w wyniku podpisania traktatu wersalskiego odwach został przeniesiony,a pomieszczenia te zajęło biuro podróży Norddeutscher Lloyd. W 1945 uszkodzony został głównie wystrój rzeźbiarski bramy. Naprawy i konserwacje prowadzono w 1946, 1949/50 i 1964/65 W 1952 ponownie otwarto przejazd, pozostawiając zamknięte przejścia boczne, w których mieściła się m. in. informacja turystyczna. W 2002 brama została przejęta przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, a 22 maja 2012 roku otwarto w niej Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.

«strona 1 z 4