Aby wspiąć się na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 400 schodów, ale warto. Żaden inny widok w Gdańsku nie rekompensuje wysiłku tak jak wieża jednego z największych na świecie kościołów zbudowanych z cegły.
Zwiedzanie Gdańska z wieży Bazyliki
Jeśli z jej szczytu spojrzeć na krajobraz, od razu rzuca się w oczy ciekawa rzecz. Na wschodzie teren jest płaski, a na zachodzie pełny wzniesień morenowych. Gdańsk leży na granicy trzech krain geograficznych. Na wschodzie delta Wisły siłami natury i człowieka przemieniona została w krainę rolniczą – Żuławy. Trudno w to uwierzyć, ale kiedy Gdańsk pojawił się w historii ponad tysiąc lat temu większość tego obszaru zajmowała zatoka morska. Do dziś jest to teren podmokły, w sporej części leżący w depresji – poniżej poziomu morza. Wschód to z kolei krawędź Kaszub. Krainę tę tysiące lat temu uformował cofający się lodowiec, pozostawiając po sobie wzniesienia moreny dennej i mnóstwo charakterystycznych jezior rynnowych. Trzecia kraina oddziela dzisiejsze Trójmiasto od Zatoki Gdańskiej. Biegnie od Sopotu, wzdłuż południowego brzegu Zatoki po Krynicę Morską i dalej.
Takie położenie wpłynęło na nietypowy kształt całego Trójmiasta. Wyjątkowe w Gdańsku jest to, że historyczne centrum miasta położone jest na obrzeżach aglomeracji! Spoglądając z wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku na południe i wschód w odległości zaledwie dwóch kilometrów zobaczymy pola uprawne lub tereny przemysłowe. To właśnie Żuławy. Na zachodzie z kolei, między zalesionymi wzniesieniami zobaczyć można współczesne dzielnice, m.in. Suchanino.
Najwięcej zobaczymy na północy. Przez dzielnice Gdańska: Wrzeszcz, Zaspę, Przymorze sięgniemy wzrokiem aż po Gdynię (niewielki Sopot tylko w małym stopniu jest widoczny zasłonięty północnymi dzielnicami Gdańska).
Główne Miasto, nie "Starówka"!
To co najciekawsze, dzieje się blisko. Wokół Bazyliki Mariackiej rozciąga się Główne Miasto, z wieżą-sąsiadką, należącą do Ratusza Głównego Miasta. Kto przyjrzy się jej dokładnie, zobaczy złotą sylwetkę króla Zygmunta Augusta. U jej stóp, między Bramą Zieloną z jedne strony, a bramami Złotą i Wyżynną rozciąga się Droga Królewska. Wielu turystów wybierających się na zwiedzanie Gdańska uważa, ze patrzą na „Starówkę”. Nic z tych rzeczy. Jest tu Główne Miasto, Stare Miasto, Stare Przedmieście i Długie Ogrody, ale na zwiedzanie „Starówki” musimy się wybrac do innego miasta,
Gdy odwrócimy głowę na zachód, zobaczymy fortyfikacje Góry Gradowej, które skutecznie broniły Gdańska. Dziś mieści się tam Hevelianum, interaktywne centrum nauki i historii miasta.
Gotycki Gdańsk zobaczymy także patrząc na północ. Część Głównego Miasta przechodzi tu w Stare Miasto z Wielkim Młynem i kościołem św. Katarzyny.
Port morski i Zatoka Gdańska
Na północny wschodzie wijąca się Motława wpada do Wisły, a daleko zobaczymy Zatokę Gdańską i suwnice terminalu DCT, do którego zawijają największe kontenerowce na świecie.
Niegdyś cały obszar między centrum Gdańska, a dzisiejszym brzegiem zajmowała zatoka morska, pełna wysepek, płycizn i meandrujacych między nimi rzek. Na skutek działaności natury i człowieka, z dziś na plażę dojeżdżamy tramwajem.
Z wieży można podziwiać Gdańsk godzinami, lecz pora zobaczyć też inne atrakcje. Zaraz, zaraz, a gdzie bursztynowy stadion? Sokole oko go dostrzeże!