Przewodnik Gdański

ZWIEDZANIE

Janusz Czarski

blog

Podróżowanie to nieustanna nauka i nowe doświadczenia, nawet jeśli podróżuje się po rodzinnym mieście. Pasją i nowymi odkryciami należy się dzielić, co zamierzam robić na blogu. Będę pisał o Trójmieście, morzu i historii trzymając rękę na pulsie życia Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Gangi przedwojennej Gdyni

Gangi przedwojennej Gdyni

Przed wojną rosnącą błyskawicznie Gdynię przyrównano do Nowego Jorku. Oba miasta miały swoje mroczne dzielnice z walczącymi o przetrwanie gangami.
wieza1

Co widać z wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku?

Aby wspiąć się na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 400 schodów, ale warto. Żaden inny widok w Gdańsku nie rekompensuje wysiłku tak jak wieża jednego z największych na świecie kościołów zbudowanych z cegły.
kościół Oksywie

Gdyńska Atlantyda

Oksywski gród wznosił się nad wysokim klifem, w który nieustannie uderzały morskie fale. Otoczony potężnymi wałami wydawał się nie do zdobycia.
Wizyta PIłsudskiego w Gdyni

Gdyński spisek córek Piłsudskiego

Jadwiga Miała 8 lat, a Wanda 10. Obie córki Józefa Piłsudskiego były częścią „spisku”. Intryga miała na celu zwrócenie uwagi marszałka na Gdynię.
Pamiątki KS Spójnia Gdańsk

Spójnia Gdańsk – klub zapomniany

Jeszcze dwie dekady temu pojedynki derbowe piłkarzy ręcznych Spójni i Wybrzeża rozgrzewały publiczność do czerwoności. Dziś próżno szukać KS Spójnia Gdańsk na polskiej mapie wyczynowego sportu. Zwiedzanie Gdańska to także poznawanie histori sportu, dlatego dzieje Spójni trzeba poznać.
Gdańsk – Antikitera

Duch Archimedesa w Gdańsku

Zegar astronomiczny z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest nazywany średniowecznym komputerem. Został ożywiony po setkach lat milczenia.
Dworzec w Gdyni, styl dworkowo-narodowy

Pokolenia gdyńskich dworców

Kolej przez dzisiejszą Gdynię poprowadzono 150 lat temu. Zwiedzanie Gdyni rozpoczniemy więc dziś od dworca kolejowego. Miłej wycieczki!
Gdańsk, ul. Polanki 115 (3)

Gdański dom z horroru

Jednym z niesamowitych obiektów w Gdańsku była opuszczona, ponad stuletnia willa Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 115.
Wielka Zbrojownia, Gdańsk

Machiny z gdańskiej Zbrojowni

Gdańska Wielka Zbrojownia była domem machin wprawiających w osłupienie Gdańszczan i gości z świata. Jeden ze szlachciców kontakt nimi przypłacił zdrowiem.
Pruszcz Gdański, Dom Wiedemanna

Muzeum Pruszcza Gdańskiego?

Licząca tysiące lat historia Pruszcza Gdańskiego być może wkrótce zagości w Domu Wiedemanna, który stanie się siedzibą Muzuem Pruszcza Gdańskiego.
stocznia cesarska gdańsk

Roboty ze Stoczni Cesarskiej

Niesamowity widok. Roboty-rozbitkowie wychodzą na brzeg opuszczonej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przypominają o wielkiej historii stoczni i zapraszają na jej zwiedzanie.
kanal2

Kanałem ze Śląska, przez Kaszuby do Gdyni

W sierpniu 1937 rok u w gdyńskiej siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej odbyła się konferencja, która wedle inicjatorów miała doprowadzić do połączenia Górnego Śląska i Centralnego Okręgu Przemysłowego z Gdynią poprzez drogi wodne.
fin

Tajemniczy język statków

Do portów Gdyni i Gdańska zawija co roku tysiące statków. Wszystkie one pełne są tajemniczych znaków wymalowanych na dziobie, rufie albo na burtach.