Tajemnice herbu Gdańska

Premiera spaceru odbyła się w niedzielę, 07.06.2020, pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego w Gdańsku. W jego trakcie odsłoniliśmy prawie nieznane, a sensacyjne momenty dziejów miasta i regionu. Poniżej króki opis programu zwiedzania.

Zwiedzanie z przewodnikiem: tajemnice herbu Gdańska
Miejsce spotkania: pod pomnikiem Świętopełka

Zanim pojawił sie znany herb

Zanim znany wszystkim herb – na czerwonej tarczy dwa krzyże w koronie – pojawił się jako symbol potężnego i sławnego miasta, minęło już prawie pięć wieków dziejów Gdańska. Kto tu mieszkał, kto rządził? Zobaczymy, że od zawsze w Gdańsku ścierały się dwie potężne siły: potęgi morza i potęgi lądu. Widać to świetnie na przykładzie herbów i pieczęci, w których ukryte są tajamnicze symbole.

Opowiem, skąd wzięli się pierwsi gdańscy mieszczanie i o tajemniczym rodzie Sobiesławowiców, który zdominował niegdyś Pomorze. Będzie też okazja – bo ma to związek z Gdańskiem – powiedzieć, czy aby na pewno polskim herbem od początku był heraldyczny orzeł.

Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem

Swoje w historii Gdańska i jego herbu zrobili także Francuzi, kompletnie, choć na krótko wszystko zmieniając.
 
To będzie inne niż zwykle zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem, bo zobaczymy, jak losy miasta splatają się z losami państw, tajemniczych ludów i sekretnych źródeł całej cywilizacji.
 
Zapraszam!