Zwiedzanie Pelplina

Zaledwie 40 minut od Trójmiasta, znajduje się skarb, którego po niewielkim, 8-tysięcznym Pelplinie niewielu się spodziewa. W zbiorach Muzeum Diecezjalnego można podziwiać jeden z kilkudziesięciu zachowanych na świecie egzemplarzy Biblii Gutenberga. To zresztą nie jedyna atrakcja grodu nad Wierzycą.

Pelplin, góra Jana Pawła II
Pelplin, góra Jana Pawła II

Widok na miasteczko

Przed wjazdem do miasteczka, można zatrzymać się pod górą Jana Pawła II. W 1999 odbyła się tu msza odprawiona przez Papieża z Polski. Warto wejść na szczyt. Spod krzyża górującego nad okolicą rozciąga się malowniczy widok na okolicę oraz sam Pelplin.

Skarby katedry i muzeum

zwiedzanie pelplina
Ogród klasztorny w Pelplinie

W miasteczku głównymi punktami, które nie tylko można, ale trzeba odwiedzić są zespół pocysterki oraz wspomniane Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Oba niczym nie ustępują zbiorom gdańskich kościołów i muzeów!

Katedra pelplińska

Zwiedzanie Pelplina warto zacząć od katedry i dawnego klasztoru. Bilety wstępu kupuje się po drugiej stronie ulicy. Warto też skorzystać usługi lokalnego przewodnika.

Katedra Pelplin
Katedra w Pelplinie

We wnętrzu gotyckiej katedry od razu rzuca się w oczy sięgający sklepienia wczesnobarokowy ołtarz. Mierzy 25 metrów i jest jednym z największych takich dzieł w Europie. Gdańscy i pomorscy malarze zdobili także ołtarze w nawach bocznych. Herman Han i Andreas Stech to nazwiska znane wszystkim miłośnikom sztuki.

Ołtarz Katedry Pelplińskiej
Ołtarz Katedry Pelplińskiej

Niesamowite wrażenie robią barokowe organy. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na płyty nagrobne opatów pelplińskich.

Organy katedralne w Pelplinie
Organy katedralne w Pelplinie

Klasztor cystersów

Cystersi przybyli tu ponad 700 lat temu z Pogódek, zaproszeni przez księcia Sambora II. Jak w wielu klasztorach cysterskich wspaniale przedstawia się tu wirydarz, krużganek, a szczególnie dawny kapitularz dziś prezentujący się jako skryptorium, czyli miejsce pracy uczonych mnichów. Gdy w trakcie zwiedzania Trójmiasta z przewodnikiem odwiedza się katedrę oliwską widać wyraźnie, jak podobne były założenia klasztorne we wszystkich miejscach wznoszonych przez cystersów.

Pelplin, skryptorium klasztorne

Muzeum diecezjalne

Z katedry do muzeum można przejechać lub poświęcić 10 minut na spacer. Najsłynniejszym skarbem muzeum, choć oczywiście nie jedynym jest słynna Biblia Gutenberga. W całej Polsce tylko tutaj można oglądać tę drukowaną księgę – przełomowe osiągnięcie w historii cywilizacji. O jej niesamowitych losach można poczytać tutaj. Dech zapiera także graduał Graduale de Tempore et de Sanctis, niesamowita, iluminowana, XIV-wieczna księga, którą można już podziwiać w sieci.

Biblia Gutenberga
Biblia Gutenberga

UWAGA: W roku 2020 z powodu remontu muzeum jest nieczynne, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Przed wizyta można sprawdzić stronę internetową muzeum.

Wizyta w Pelplinie zwykle nie zajmuje więcej niż 2 godziny i jest doskonałą odpowiedzią na pytanie: „co warto zobaczyć po drodze do Gdańska?”. Stąd do Trójmiasta pozostaje zaledwie 40 minutowy odcinek autostrady, chyba że ktoś zdecyduje się wybrać drogę przez Kociewie i Kaszuby, które kryją wiele nieznanych atrakcji. W każdym razie na końcu drogi czeka nas największa atrakcja, czyli zwiedzanie Trójmiasta. Wspaniałej przygody!