Przewodnik Gdański

ZWIEDZANIE

Janusz Czarski

blog

Podróżowanie to nieustanna nauka i nowe doświadczenia, nawet jeśli podróżuje się po rodzinnym mieście. Pasją i nowymi odkryciami należy się dzielić, co zamierzam robić na blogu. Będę pisał o Trójmieście, morzu i historii trzymając rękę na pulsie życia Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Pamiątki KS Spójnia Gdańsk

Spójnia Gdańsk – klub zapomniany

Jeszcze dwie dekady temu pojedynki derbowe piłkarzy ręcznych Spójni i Wybrzeża rozgrzewały publiczność do czerwoności. Dziś próżno szukać KS Spójnia Gdańsk na polskiej mapie wyczynowego sportu. Zwiedzanie Gdańska to także poznawanie histori sportu, dlatego dzieje Spójni trzeba poznać.
fin

Tajemniczy język statków

Do portów Gdyni i Gdańska zawija co roku tysiące statków. Wszystkie one pełne są tajemniczych znaków wymalowanych na dziobie, rufie albo na burtach.
wieza1

Co widać z wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku?

Aby wspiąć się na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 400 schodów, ale warto. Żaden inny widok w Gdańsku nie rekompensuje wysiłku tak jak wieża jednego z największych na świecie kościołów zbudowanych z cegły.
Pruszcz Gdański, Dom Wiedemanna

Muzeum Pruszcza Gdańskiego?

Licząca tysiące lat historia Pruszcza Gdańskiego być może wkrótce zagości w Domu Wiedemanna, który stanie się siedzibą Muzuem Pruszcza Gdańskiego.
Wizyta PIłsudskiego w Gdyni

Gdyński spisek córek Piłsudskiego

Jadwiga Miała 8 lat, a Wanda 10. Obie córki Józefa Piłsudskiego były częścią „spisku”. Intryga miała na celu zwrócenie uwagi marszałka na Gdynię.
Dworzec w Gdyni, styl dworkowo-narodowy

Pokolenia gdyńskich dworców

Kolej przez dzisiejszą Gdynię poprowadzono 150 lat temu. Zwiedzanie Gdyni rozpoczniemy więc dziś od dworca kolejowego. Miłej wycieczki!
Gangi przedwojennej Gdyni

Gangi przedwojennej Gdyni

Przed wojną rosnącą błyskawicznie Gdynię przyrównano do Nowego Jorku. Oba miasta miały swoje mroczne dzielnice z walczącymi o przetrwanie gangami.
Gdańsk – Antikitera

Duch Archimedesa w Gdańsku

Zegar astronomiczny z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest nazywany średniowecznym komputerem. Został ożywiony po setkach lat milczenia.
Wielka Zbrojownia, Gdańsk

Machiny z gdańskiej Zbrojowni

Gdańska Wielka Zbrojownia była domem machin wprawiających w osłupienie Gdańszczan i gości z świata. Jeden ze szlachciców kontakt nimi przypłacił zdrowiem.
kanal2

Kanałem ze Śląska, przez Kaszuby do Gdyni

W sierpniu 1937 rok u w gdyńskiej siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej odbyła się konferencja, która wedle inicjatorów miała doprowadzić do połączenia Górnego Śląska i Centralnego Okręgu Przemysłowego z Gdynią poprzez drogi wodne.
kościół Oksywie

Gdyńska Atlantyda

Oksywski gród wznosił się nad wysokim klifem, w który nieustannie uderzały morskie fale. Otoczony potężnymi wałami wydawał się nie do zdobycia.
stocznia cesarska gdańsk

Roboty ze Stoczni Cesarskiej

Niesamowity widok. Roboty-rozbitkowie wychodzą na brzeg opuszczonej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przypominają o wielkiej historii stoczni i zapraszają na jej zwiedzanie.
Gdańsk, ul. Polanki 115 (3)

Gdański dom z horroru

Jednym z niesamowitych obiektów w Gdańsku była opuszczona, ponad stuletnia willa Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 115.