Zwiedzanie Gdyni

W SKRÓCIE: Wizyta zaczyna się pod Sztabem Marynarki Wojennej, następnie przez Skwer Kościuszki przechodzimy pod niszczyciel ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Przez marinę i plażę miejską, obok Teatru Muzycznego dochodzimy do modernistycznej. ul. Świętojańskiej.

Czas zwiedzania: ok. 1,5 godz.

Gdynia - miasto z morza i marzeń

Gdynia to najbardziej morskie z polskich miast.  Ponieważ to, co w niej najważniejsze położone jest bezpośrednio nad Bałtykiem, rozpoczniemy od Sztabu Marynarki Wojennej.  Ze względu na ceremonię podnoszenia flagi narodowej punktualnie o 8.00 rano. Na szczęście nie musimy zrywać się tak wcześnie, gdyż codziennie o zachodzie słońca flaga jest przez marynarzy uroczyście opuszczana.

ORP Błyskawica
ORP Błyskawica - polski, przedwojenny niszczyciel

Spod Sztabu MW przejdziemy przez Skwer Kościuszki na Molo Południowe, gdzie cumuje ORP Błyskawica. Niegdyś walczący na morzach i oceanach, dziś okręt-muzeum jeden z najlepiej zachowanych niszczycieli na świecie. Tuż za nim zobaczymy legendę, trójmasztową fregatę Dar Pomorza. Z pewnością warto bie te jednostki zwiedzać z przewodnikiem.

Zwiedzanie Gdyni
Dar Pomorza, ozdoba Gdyni

Rejs statkiem po porcie Gdynia

Idąc dalej, wzdłuż nabrzeża Pomorskiego zobaczymy miejsce, gdzie cumują statki białej floty. Bezsprzecznie warto się nimi udać na rejs z przewodnikiem po porcie lub wypłynąć na Hel. Następnie przejdziemy obok Akwarium Gdyńskiego. Niewątpliwie jest to atrakcja Gdyni warta zwiedzenia. Za akwarium ujrzymy wyrafinowany, modernistyczny budynek Wydziału Nawigacji Uniwersytetu Morskiego. Prawdopodobnie, przy odrobinie szczęścia napotkamy tam kości wieloryba

Akwarium Gdyńskie
AKwarium Gdyńskie

Podziwiając luksusowe jachty w marinie i piękną plażę miejską przejdziemy pod słynny Teatr Muzyczny, gdzie odbywa się co roku gala Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Prawie zawsze w czasie festiwalu gwiazdy kina można spotkać na Placu Grunwaldzkim lub na Kamiennej Górze. Na górę tę można wjechać kolejka linowo-torową. Nagrodą jest unikatowy widok na port gdyński i Zatokę Gdańską.

Szlakiem modernizmu

Z pewnością warto też zapoznać się z architekturą „polskiego Nowego Jorku” na modernistycznej ul.  Świętojańskiej. Nieopodal skrzyżowania z ul. 10 Lutego czekają kultowe gdyńskie pączki „Pączuś”. Reasumując: tym pysznym akcentem zakończymy zwiedzanie Gdyni.

Czas zwiedzania: ok. 1,5 godz.

Opcjonalnie

Muzeum Marynarki Wojennej

Rejs statkiem (polecam!)

Muzeum Emigracji

inne wycieczki