Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem

W SKRÓCIE: Zwiedzanie rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej. Przez Zespół Przedbramia i Złotą Bramę wejdziemy na Drogę Królewską m.in. z Fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Następnie wzdłuż rzeki Motławy, promenadą, udamy się pod Żurawia. Stamtąd ul. Mariacką do Bazyliki Mariackiej, którą zwiedzimy. Wycieczka zakończy się pod Wielką Zbrojownią.

Czas zwiedzania: do 3 godz.

Droga Królewska

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Panorama Gdańska z Bazyliką Mariacką

Niegdyś królowie Polski i władcy Europy rozpoczynali wizytę w Gdańsku od Bramy Wyżynnej. Dlatego także my podążymy ich śladami, Drogą Królewską. Przejdziemy przez Zespół Przedbramia z Wieżą Więzienną i Katownią. Niegdyś to miejsce budziło grozę, dziś mieści wspaniałe Muzeum Bursztynu.  Następnie przywitamy ulicę Długą przechodząc przez Złotą Bramę.  Z pewnością wśród renesansowych i barokowych kamieniczek odnajdziemy Dom Uphagena, w którym mieści się wyjątkowe Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Ulica Długa, Gdańsk
Ul. Długa w Gdańsku

Ulica Długa i Długi Targ

Idąc dalej w kierunku serca dawnego Gdańska, napotkamy liczący prawie siedem wieków Ratusz Głównego Miasta. Bezsprzecznie we wnętrzu muzeum najpiękniejsza jest Sala Czerwona, którą czasem zwiedza się… na leżąco. Jeszcze bardziej zachwyci nas Długi Targ. Przecież tuż za muzeum zobaczymy najsłynniejszą gdańską Fontannę Neptuna. Bez wątpienia zdjęcie z władcą mórz i oceanów jest obowiązkowe!

Fontanna Neptuna, Gdańsk
Fontanna Neptuna, Gdańsk

Obok mieści się jedna z najokazalszych budowli miasta. Dwór Artusa jest dziś miejscem powitań wielkich tego świata. Nawet prezydent Gdańska na ich cześć ubiera renesansowe szaty! Kolejna atrakcja to… termometr. Poświęcony jest najsłynniejszemu gdańszczaninowi, którego nazwisko Amerykanie wymieniają po kilka razy dziennie. Tak, to Termometr Fahrenheita. Ostatnim punktem zwiedzania Drogi Królewskiej jest Zielona Brama. Tu dowiemy się, dlaczego żaden polski król nie spędził w niej nawet jednej nocy, mimo zaproszeń Gdańszczan. Dlatego warto posłuchać tu przewodnika uważnie.

Długi Targ, Gdańsk
Gdańsk, Długi Targ

"Średniowieczny port"

Piękny widok z Zielonego Mostu rozpoczyna kolejny etap naszej wycieczki przez Długie Pobrzeże, które można nazwać „średniowiecznym portem”. Bez wątpienia to właśnie port uczynił z dawnego Gdańska jedno z 20 największych miast świata! Niegdyś promenada bogatego portu, dziś pełna gwarnych restauracji, poprowadzi nas do Żurawia. Na pewno jedynego tak okazałego dźwigu portowo-stoczniowego w rodem ze średniowiecza.

Żuraw Gdański i Motława
Żuraw Gdański i Motława

ul Mariacka i Bazylika Mariacka

Stąd przejdziemy na najpiękniejszą gdańską ulicę Mariacką. Ozdobiona licznymi przedprożami i słynnymi rzygaczami kryje liczne sklepy z bursztynem. Niewątpliwie Gdańsk jest światową stolicą bursztynu! Zanim wejdziemy do największego na świecie kościoła z cegły, przystaniemy jeszcze przy Fontannie Czterech Kwartałów i przyjrzymy się barokowej Kaplicy Królewskiej. W przeciwieńśtwei do chłodzących sie przy fontannie gołębi ruszymy dalej, bo zaprasza nas potężna sylwetka Bazyliki Mariackiej.  Wydaje się gigantyczna. Godne uwagi w jej wnętrzu są zwłaszcza dwie opowieści: o gdańskich kaprach, którzy w morskiej bitwie zdobyli Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i o „średniowiecznym komputerze”, czyli o Zegarze Astronomicznym.

Wielka Zbrojownia, Gdańsk
Wielka Zbrojownia, Gdańsk

Po wyjściu z bazyliki ulicą Piwną podejdziemy do Wielkiej Zbrojowni, pod którą poczujemy się jak w Amsterdamie. Tu zakończymy zwiedzanie. W związku z  tym, czas na kawę!

Czas trwania do 3 godzin

(bez wejść do muzeów, z wizytą w Bazylice Mariackiej)

Opcjonalnie

Muzeum Bursztynu

Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Ratusz Głównego Miasta

Dwór Artusa

Wieża Bazyliki Mariackiej

inne wycieczki