Przewodnik Gdański

ZWIEDZANIE

Janusz Czarski

blog!

Podróżowanie to nieustanna nauka i nowe doświadczenia, nawet jeśli podróżuje się po rodzinnym mieście. Pasją i nowymi odkryciami należy się dzielić, co zamierzam robić na blogu. Będę pisał o Trójmieście, morzu i historii trzymając rękę na pulsie życia Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Gdańsk, ul. Polanki 115 (3)

Gdański dom z horroru

Jednym z niesamowitych obiektów w Gdańsku była opuszczona, ponad stuletnia willa Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 115.
fin

Tajemniczy język statków

Do portów Gdyni i Gdańska zawija co roku tysiące statków. Wszystkie one pełne są tajemniczych znaków wymalowanych na dziobie, rufie albo na burtach.
Pamiątki KS Spójnia Gdańsk

Spójnia Gdańsk – klub zapomniany

Jeszcze dwie dekady temu pojedynki derbowe piłkarzy ręcznych Spójni i Wybrzeża rozgrzewały publiczność do czerwoności. Dziś próżno szukać KS Spójnia Gdańsk na polskiej mapie wyczynowego sportu. Zwiedzanie Gdańska to także poznawanie histori sportu, dlatego dzieje Spójni trzeba poznać.
kościół Oksywie

Gdyńska Atlantyda

Oksywski gród wznosił się nad wysokim klifem, w który nieustannie uderzały morskie fale. Otoczony potężnymi wałami wydawał się nie do zdobycia.
Wielka Zbrojownia, Gdańsk

Machiny z gdańskiej Zbrojowni

Gdańska Wielka Zbrojownia była domem machin wprawiających w osłupienie Gdańszczan i gości z świata. Jeden ze szlachciców kontakt nimi przypłacił zdrowiem.
wieza1

Co widać z wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku?

Aby wspiąć się na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 400 schodów, ale warto. Żaden inny widok w Gdańsku nie rekompensuje wysiłku tak jak wieża jednego z największych na świecie kościołów zbudowanych z cegły.