Przewodnik Gdański

ZWIEDZANIE

Janusz Czarski

blog!

Podróżowanie to nieustanna nauka i nowe doświadczenia, nawet jeśli podróżuje się po rodzinnym mieście. Pasją i nowymi odkryciami należy się dzielić, co zamierzam robić na blogu. Będę pisał o Trójmieście, morzu i historii trzymając rękę na pulsie życia Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Pamiątki KS Spójnia Gdańsk

Spójnia Gdańsk – klub zapomniany

Jeszcze dwie dekady temu pojedynki derbowe piłkarzy ręcznych Spójni i Wybrzeża rozgrzewały publiczność do czerwoności. Dziś próżno szukać KS Spójnia Gdańsk na polskiej mapie wyczynowego sportu. Zwiedzanie Gdańska to także poznawanie histori sportu, dlatego dzieje Spójni trzeba poznać.
Gangi przedwojennej Gdyni

Gangi przedwojennej Gdyni

Przed wojną rosnącą błyskawicznie Gdynię przyrównano do Nowego Jorku. Oba miasta miały swoje mroczne dzielnice z walczącymi o przetrwanie gangami.
Gdańsk, ul. Polanki 115 (3)

Gdański dom z horroru

Jednym z niesamowitych obiektów w Gdańsku była opuszczona, ponad stuletnia willa Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki 115.
Wizyta PIłsudskiego w Gdyni

Gdyński spisek córek Piłsudskiego

Jadwiga Miała 8 lat, a Wanda 10. Obie córki Józefa Piłsudskiego były częścią „spisku”. Intryga miała na celu zwrócenie uwagi marszałka na Gdynię.
stocznia cesarska gdańsk

Roboty ze Stoczni Cesarskiej

Niesamowity widok. Roboty-rozbitkowie wychodzą na brzeg opuszczonej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przypominają o wielkiej historii stoczni i zapraszają na jej zwiedzanie.
Gdańsk – Antikitera

Duch Archimedesa w Gdańsku

Zegar astronomiczny z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest nazywany średniowecznym komputerem. Został ożywiony po setkach lat milczenia.