Europejskie Centrum Solidarności

W SKRÓCIE: Rozpoczniemy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Przez Bramę nr 2 Stoczni, skąd widać historyczną Salę BHP, wejdziemy na wystawę stałą ECS. Tam dowiemy się jak żyło się „za komuny” i dlaczego to tu powstała Solidarność.

Czas zwiedzania: ok. 2 godz.

Gdańsk, muzeum Solidarności

Czym dla Warszawy jest Powstanie Warszawskie, tym dla Trójmiasta, zwłaszcza Gdyni jest Grudzień’70.  O wypadkach grudniowych opowiem pod liczącym 43 metry Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Godne uwagi, że wydarzenia te, dekadę później doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność.

Pomnik Poległych Stoczniowców
Pomnik Poległych Stoczniowców

Przejdziemy następnie przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej  i już na terenie stoczni za dwoma współczesnymi instalacjami artystycznymi Grzegorza Klamana zobaczymy Salę BHP, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe. 

ECS zwiedzanie z przewodnikiem

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

Sam budynek ECS, w którym znajduje się wystawa jest niezwykły. Ze względu na pochyłe ściany bryła przywodzi na myśl burty statków, a pokrywa je dojrzewający na podobieństwo rdzy corten. Jeszcze większe wrażenie robi wnętrze, gdzie przez ogród zimowy wjedziemy do pierwszego pomieszczenia wystawy.

Wystawa ECS Gdańsk

W tym interaktywnym muzeum dowiemy się w jakich warunkach pracowali stoczniowcy, jak żyli i jaka iskra spowodowała strajk roku 1980, do którego przyłączyło się kilkaset zakładów pracy tworzących Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

Bez wątpienia najcenniejszym obiektem wystawy jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Tablica 21 postulatów MKS. Aby dowiedzieć się, co doprowadziło do jej powstania i dlaczego jest tak ważna udamy się do kolejnej sali. Tam opowiemy o kolejkach przed sklepami, które były codziennością, zobaczymy biurko, przy którym pracował Jacek Kuroń i dowiemy się jak przesłuchiwani byli uczestnicy demonstracji.

Stocznia Gdańska, Brama nr 2
21 Postulatów MKS nad wejściem do stoczni

Efektem podpisania Porozumień Sierpniowych był krótki czas wolności, w którym jednak muzycy, filmowcy czy kabareciarze wciąż musieli zmagać się z cenzurą. Niestety króki czas wolności przerwany zostaa 13 grudnia 1981 roku, ale o tym już na kolejnych piętrze. 

Stan Wojenny

„Milicyjne lole”, „zomowskie budy” – z tym wszystkim zmagali się ci, którzy po wprowadzeniu Stanu Wojennego wciąż protestowali. Prawie wszyscy opozycjoniści, którzy uniknęli internowania zaczęli działać w podziemiu, a na ulicach panowała milicja i wojsko.

Stan zawieszenia nie mógł trwać wiecznie, jednak dopiero drugiej połowie lat 80-tych system komunistyczny zaczął słabnąć na świecie i w Polsce. Usiądziemy przy okrągłym stole, przy którym uzgodniono, że odbędą się „pierwsze częściowo wolne wybory”, o których przebiegu także będziemy mówić. Podsumowując: po wyborach powołano pierwszy, złożony zarówno z przedstawicieli dawnej władzy jak opozycji, rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego. Niewątpliwie był to początek nowej drogi.

Drogi do Wolności

W ostatniej na tym piętrze sali, każdy uczestnik wycieczki sam będzie mógł skorzystać z wolności słowa składającej się na wielki napis „Solidarność”. Choć czasy są już inne, to każdy powienien wziąć iałą lub czerwoną kartkei na niej zostawić wiadomość dla świata.

Czas zwiedzania: ok. 2 godz.

Opcjonalnie

Sala BHP

Szlak Stoczni Cesarskiej