Bursztynowy Ołtarz i Gwiazda Heweliusza

W SKRÓCIE: Rozpoczniemy pod pomnikiem Heweliusza, następnie zobaczymy Wielki Młyn i wnętrze Kościoła św. Katarzyny, pozostałości kościoła w podziemiach Hali Targowej, Pocztę Polską w WMG oraz słynny Bursztynowy Ołtarz. 

Obok najbardziej znanego Głównego Miasta w Gdańsku, warto zwiedzić także Stare Miasto. Dlatego między innnymi, że jest tu mniej odwiedzających, a atrakcji mnóstwo.

Pomnik Jana Heweliusza

Pomnik Jana Heweliusza w Gdańsku
Pomnik Jana Heweliusza w Gdańsku

Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście rozpoczniemy pod pomnikiem wielkiego astronoma Jana Heweliusza. Z pewnością uczony ten stał się gwiazdą nauki europejskiego formatu, patrząc w gwiazdy z obserwatorium na dachu swojej gdańskiej kamienicy. Podczas gdy jego pamięć zachowała się do dziś, o jego 16-letniej zaledwie żonie, również wielkiej uczonej, wie mało kto. Prawdopodobnie historia tej pary byłaby świetnym scenariuszem filmowym.

Wielki Młyn i Zegar Pulsarowy

Nieopodal znajduje się największy „zakład przemysłowy” średniowiecza, Wielki Młyn. Z ponad 6000 ton zboża tu przemielenego w ciągu roku można było upiec ponad 11 mln bochenków chleba. Reasumując, sam jeden Wielki Młyn mógł wyżywić 30-tysięczne miasto! Jeszcze bardziej zaskakujący jest sąsiedni kościół św. Katarzyny z najdokładniejszym na świecie zegarem. Ze względu na postać Jana Heweliusza, który pochowany jest w tym kościele, zainstalowano tu anteny odbierające sygnały z odległych gwiazd, zwanych pulsarami.  Pozwalają one mierzyć czas dokładniej niż zegary atomowe!

Wielki Młyn, Gdańsk
Wielki Młyn, Gdańsk

Zwiedzanie Gdańska po kaszubsku

Przejdziemy teraz na Kępę Dominikańską (to już Główne Miasto), by w podziemiach Hali Targowej zobaczyć fundamenty dawnego, romańskiego kościoła. Niegdyś tę świątynię zwano kościołem św. Mikołaja, a jej nowsza wersja wyrasta tuż obok. Niewątpliwie ciekawy będzie spacer wzdłuż Skweru Świętopełka, gdzie poznamy tajemnice przeszłości Kaszubów i ich języka:

Hej mòrze, mòrze, lubòtné mòrze,
gdze twòje grańce, gdze twój kùńc,
skądka ta twòja wiôlgòsc sã bierze,
czej nama dôsz na sztrąd swój duńc!

Bez wątpienia najważniejszą postacią jest tu Świętopełk Wielki, rządzący samodzielnym księstwem jeszcze przed nastaniem Krzyżaków, w którym Kaszubi upatrują swojego bohatera. Godne uwagi są herby rodowe oraz dawny herb Gdańska, który postać księcia dumnie nosi.

 Wydaje się, że sąsiedni kościół św. Jana nie stoi prosto, o czym przekonamy się w romantycznym  zaułku Zachariasza Zappio. Stamtąd udamy się na Targ Rybny. Z pewnością to świetna okazja, by zapoznać się z ulubionym morskim menu dawnych Gdańszczan: śledziami, pomuchlami i belonami. Niegdyś Baszta Łabędź, która  stoi po sąsiedzku była częścią zamku krzyżackiego i spod niej ruszymy dalej, w kierunku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku

Przed wejściem zobaczymy charakterystyczną skrzynke pocztową z Białym Orłem. Ponieważ Polska w obliczy konfliktu nie chciała rezygnować ze swoich praw w Gdańsku, tu musiała rozegrać się jedna z największych tragedii początków wojny. Z pewnością trzeba opowiedzieć tę historię przed budynkiem poczty.

Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku
Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

 Niewątpliwie największą atrakcją będzie ostatni przystanek, kościół św. Brygidy (wejście płatne). Świątynia Solidarności słynie z monumentalnego ołtarza z bursztynu, jednak zwiedzanie zaczniemy od Krypty Czaszek, by – przechodząc przez gotyckie wnętrze kościoła – zatrzymać się  przy słynnym ołtarzu.

Bursztynowy Ołtarz, Gdańsk
Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy

Gdańskie Stare Miasto szczyci się zabytkami historii liczącymi nawet 800 lat. Po 1308 roku, w wyniku przejęcia tu steru władzy prze Państwo Zakonu Krzyżackiego upadło, a jego rolę w kolejnych dekadach zaczęło przejmować Główne Miasto. Z pewnością warto kontynuwać wycieczkę udając się tam na zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem, choćby po to by zobaczyć słynną Drogę Królewską. 

Czas zwiedzania: ok. 2 godz.

Opcjonalnie

Piwnica Romańska (dla małych grup)

Muzeum Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku