Zwiedzanie Trójmiasta w jeden dzień

W SKRÓCIE: Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem rozpoczniemy od Gdańska: fontanny Neptuna, Żurawia i Bazyliki Mariackiej. Przejedziemy następnie na Westerplatte, stamtąd na sopockie molo, a zakończymy w Gdyni pod burtą ORP Błyskawica.

Czas zwiedzania: do 8 godz.

Plan zwiedzania Trójmiasta

Trójmiasto można zwiedzić na wiele sposobów, poniżej przykładowy program zwiedzania autokarem. Ponieważ możliwe są też przejazdy transportem publicznym lub samochodem po innych trasach, zapraszam do kontaktu.

Zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem

Zwiedzanie Trójmiasta rozpoczniemy od Gdańska, który poznamy wg programu Zwiedzanie Gdańska Złotego Wieku. Przede wszystkim zobaczymy Fontannę Neptuna, Żurawia i Bazylikę Mariacką. Z pewnością znajdą się chętni, by pokonać ponad 400 schodów i wejść na jej wieżę!

Trójmiasto: gdański Żuraw
Trójmiasto: gdański Żuraw

Westerplatte - Historia

Podziwianie najpiękniejszych zakątków starego Gdańska zajmie nam ok. 2,5 godziny. Następnie autokarem udamy się na Westerplatte, gdzie zaczęła się II Wojna Światowa. Godne uwagi są tam zwłaszcza fortyfikacje: Koszary czy Wartownia nr 1, a także Cmentarzyk obrońców z grobem mjr Henryka Sucharskiego.

Po zbadaniu tajemnic tamtejszych fortyfikacji przejedziemy tunelem pod Wisłą, obok bursztynowego stadionu Energa Arena w kierunku Sopotu. Choć grali tam najwięksi piłkarze: Messi, Neymar czy Lewandowski jest to obiekt nie tylko sportowy, ale też arena koncertów. Na trasie do Sopotu zobaczymy między innymi najdłuższy blok mieszkalny w Polsce, który mierzy trzy przystanki autobusowe.

Zwiedzanie Sopotu

W Sopocie przespacerujemy się obok słynnego Grand Hotelu, luksusowego hotelu,w którym nocowały największe gwiazdy kina i estrady. Niedaleko stąd znajduje się Molo, czyli liczący 512 metrów najdłuższy w Europie drewniany pomost. Z pewnością warto na nie wejść by podziwiać panoramę Trójmiasta z wód Zatoki Gdańskiej. W drodze powrotnej do autokaru przejdziemy słynnym sopockim „Monciakiem”, czyli łączący Molo z Operę Leśną główny sopocki deptak. Przejdziemy oczywiście obok Krzywego Domku, w którym na frontowej ścianie nie ma ani jednej prostej linii.

Sopot, molo
Sopot, molo

Sopot, zwłaszcza w czasie licznych festiwali jest ulubionym miejscem spacerów celebrytów, piosenkarzy i aktorów. Dlatego spędzimy tam trochę czasu przy lodach i kawie wypatrując sław.

Zwiedzanie Gdyni z przewodnikiem

Po Sopocie przydzie czas na Gdynię, której krótkie, ale burzliwe dzieje postaram się po drodze przybliżyć. Z pewnością na trasie dostrzeżemy pozostałości dawnej granicy Polski I Wolnego Miasta Gdańska, a zaraz za nią majątek Kolibki. Niegdyś odbyła się tu wielka uczta na cześć generała Hallera, który w imieniu Polski dokonał zaślubin Polski z morzem.

Niewątpliwie wyjątkową dzielnicą Gdyni jest Orłowo. Choć nie zdołamy obejrzeć wszystkich atrakcji miasta, na trasie opowiem o słynnym klifie, kurorcie i mieszkańcach tej ekskluzywnej dzielnicy.

Statki w Gdyni
Statki w Gdyni

W centrum miasta, jak w programie Zwiedzanie Gdyni zobaczymy śietnie zachowany niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. W sercu miasta, na Molo Południowym można zjeść dobrą rybę lub kupić ciekawe morskie pamiątki. Tu zakończymy zwiedzanie.

 Oczywiście zostało jeszcze wiele do zobaczenia. Trójmiasto można zwiedzić też w trzy dni, dodając np. koncert w Katedrze Oliwskiej, rejs statkiem do bazy Marynarki Wojennej czy zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Jednak o tym napiszę wkrótce osobno.

Czas zwiedzania: ok. 8 godz.